Desatoro ako úspešne zvládnuť Testovanie:

Matematika – jeden z najväčších strašiakov mnohých školákov. Ak je nejaký predmet, ktorý patrí medzi najmenej obľúbené, určite sa na prvých priečkach objaví práve ona. V čom tkvie príčina? Čiastočne je dôvodom zrejme aj strach z Testovania, ktoré je zaťažkajúcou skúškou pre mnohých deviatakov, aj piatakov. Ako pomôcť školákom prekonať strach zo skúšky z matematiky?

Zvykne sa hovoriť, že „bojíme sa len toho, čo nepoznáme". Vychádzajúc z tohto konceptu sa ako najjednoduchšie javí pripraviť žiakov na to, čo ich čaká. Ukázať im, ako takéto testy vyzerajú, dať im priestor zažiť túto skúšku aj „nanečisto", ponúknuť im príklady podobné tým, ako v skutočnom Testovaní.

Desatoro ako úspešne zvládnuť Testovanie:
  1. Najlepšou prípravou na Testovanie 9 je čítanie textov.
  2. Čítanie nesmie byť mechanické.
  3. S prípravou na Testovanie 9 je dobré začať čo najskôr.

9 tipov, ako úspešne písať školské testy

Je tu marec, čas externého testovania. Keď budete svojich žiakov pripravovať na Testovanie 9 alebo písomnú časť maturity, dajte im zopár tipov, ako úspešne písať testy. Ak ste sami žiakmi a už sa neviete dočkať testovania, prečítajte si pozorne tieto dobré rady nad zlato.

1. Sústreďte sa na výkon tu a teraz

V teste rozhoduje len to, čo predvediete "na danom mieste za daný čas". Vaše predchádzajúce výkony počas štúdia, povesť jednotkára či lajdáka, nebudú zohľadnené. Test preto vyžaduje maximálnu koncentráciu. Všetku energiu musíte sústrediť do niekoľkých desiatok minút. Ničím sa nerozptyľujte, nestrácajte čas nepodstatnými činnosťami a berte svoj výkon vážne.

Ako sa správne učiť

Jedna známa ma poprosila, aby som si pripravila nejaké informácie pre jej študentov - prvákov gymnazistov - o tom, ako sa ľahšie učiť. Keď som sa začala pripravovať a hľadať potrebné materiály, zistila som, že je ich naozaj dosť. Mnoho kníh, množstvo rád sa dalo nájsť na internete a aj vlastná skúsenosť pomohla. Nevedela som ich však dať dokopy. Zdalo sa mi akosi zbytočné znova prepisovať to, čo už iní tisíckrát napísali. Potom som prišla na to, čo mi v tých tisíckach predchádzajúcich rád chýba. Postupnosť. Sama som sa často krát odhodlala, že teraz začnem. Áno, teraz je ten správny čas zmeniť svoje študijné návyky a konečne začať ten čas strávený nad knihami tráviť efektívne.

Väčšina mojich pokusov zlyhala po prvom dni. Uvedomila som si ale, prečo som to nikdy nezvládla. Pretože som - ako človek bez akýchkoľvek správnych študijných návykov - začala vždy s tými najzložitejšími radami a metódami. Namiesto toho aby som si pre začiatok otvorila okno a vyvetrala, začala som hneď s metódou zlepšovania pamäti a po prvom dni som to vzdala. Preto som sa rozhodla spísať rôzne rady a odporúčania od tej najjednoduchšej, ktorú môžete zrealizovať okamžite, až po tie najzložitejšie, ktoré si vyžadujú dlhodobý tréning. Takže môžete začať pekne postupne a možno sa vám časom podarí zvládnuť všetky. Snáď to niekomu pomôže....

Rady nad zlato - ako sa sústrediť na učenie

Tiež vám to do hlavy akosi nejde? Uchopte učenie s rozumom a pôjde to ako po masle. Ponúkame vám účinné rady, ktoré vám pomôžu dosiahnuť výborné výsledky bez problémov.

1. Napíšte si denný program - Budete vedieť, čo vás čaká a vaša myseľ sa na to naprogramuje.

2. Pred učením si vyvetrajte miestnosť - Kyslík prekrví a naštartuje váš organizmus.

3. AFK - Zavrite PC, odhoďte mobil. Väčšina z vás sa učí a jedným očkom sleduje web, či sms-kuje. Učenie takto zbytočne natiahnete, znechutíte si ho a aj tak do hlavy nič nedostanete. Vyhraďte si pol hodinku počas ktorej všetko odstrihnete a budete sa venovať len jednému predmetu, potom si urobte prestávku a prevetrajte hlavu chatovaním s kamarátmi. Funguje stopercentne.

Stratégia učenia v piatich krokoch

Počul si už o 5 krokoch stratégie učenia sa? Nie? V tom prípade ti veľmi jednoducho a hlavne rýchlo vysvetlím, ako ti tieto stratégie učenia pomôžu v učení. Ako ti pomôžu napríklad v škole.

Stratégie učenia sa skladajú z 5 fáz. V týchto fázach sa učím s odstupmi medzi jednotlivými fázami. Tieto odstupy majú niekoľko hodín alebo aj niekoľko dní. Cieľom tohto je však to, aby tam bol odstup. Ideálne aspoň jednu noc. Je to pre to, aby mal tvoj mozog čas uložiť si všetky tie novonadobudnuté poznatky do pamäte. Na základe toho sa ti ďalší deň bude učiť lepšie. Čiže toto sú fázy, ktoré chceš spraviť.

1. Získavanie informácii

Naučím sa tým, že si najprv zozbieram všetky informácie o téme, ktorú sa idem učiť. Potom si určím, čo treba pochopiť. Čo treba uložiť do pamäte cez pamäťový palác. Čo treba zažiť v predstave a čo treba zakresliť. Začnem od toho najjednoduchšieho.

X dôvodov prečo neísť študovať do zahraničia

Pred niekoľkými týždňami bol deadline na podávanie prihlášok na Erasmus. Ja som sa ho zúčastnila minulý semester. Keď som sa pýtala mojich spolužiakov a kamošov, či si podali prihlášky, mala som možnosť počuť hrbu síce presvedčivo podaných, no veľmi úbohých výhovoriek. Preto som sa rozhodla spísať zoznam nebezpečenstiev a hrozieb, ktoré na slovenských študentov číhajú za hranicami republiky.

1. Jazyk

Aj napriek originalite a kvalitám ľúbozvučnej slovenčiny, výuka v zahraničí je podávaná výlučne v anglickom alebo inom svetovom jazyku. To znamená, že študenti sú cudziemu jazyku vystavovaní celé dni na prednáškach, musia študovať anglické knihy, dokonca ešte aj na pive s kamošmi sú nútení rozprávať v tejto cudzej reči. Hrozí, že po skončení pobytu budú schopní plynulo komunikovať v inom ako rodnom jazyku, a to by im mohlo priniesť určité zvýhodnenie v ich budúcom živote.